Léto a zima v dřevostavbě

Jak je v dřevostavbách ATRIUM ošetřeno, aby bylo uvnitř příjemné klima, ať je venku mráz či horko?

Ze zkušenosti jistě víte, že se každá stavba chová trochu jinak. V kamenných domech je v létě příjemný chládek, ale v zimě trvá dlouho, než je vytopíme na příjemnou a stabilní teplotu. Panelové stavby zase ve stěnách kumulují teplo, což nepříjemně pocítíme za letních veder, kdy se stavba prohřeje a ani nižší teplota přes noc nestačí na to, aby dostatečně vychladla. Dřevostavba z kvalitní sendvičové a dobře promyšlené konstrukce je v tomto ohledu příjemná a komfortní.

Důležitá izolace

Stěny dřevostaveb ATRIUM jsou tvořeny sendvičovou difuzně otevřenou konstrukcí DifuTech®. Ta je složena z několika vrstev různých materiálů, rozhodující pro tepelný komfort uvnitř budovy jsou vrstvy tepelné izolace. Síla vrstvy vnější dřevovláknité desky je rozhodující pro to, zda je dům nízkoenergetický nebo pasivní. Konstrukce označená obchodním názvem DifuTech® CLIMA COMFORT má součinitel prostupu tepla U = 0,14 W/m²K, pasivní konstrukce DifuTech® CLIMA PASIV jen U = 0,11 W/m²K. (Hodnota U měřena v řezu tepelnou izolací.)

Zima

Dřevostavbu ATRIUM v zimě rychle vytopíte a teplo prostupuje stěnou jen velmi pomalu, což znamená, že dům vychládá dlouho. Okny orientovanými na jih a západ prostupuje i v zimě sluneční svit a přispívá k vyhřívání místností za okny. V zimě jsou tyto solární zisky žádoucí, při využití moderních způsobů regulace vytápění se projeví ve snížených nákladech na vytápění.

Zbytečným tepelným únikům například při větrání je dobré bránit řízeným větráním pomocí rekuperace. Jakékoliv škvíry či mezery ve stěnách, kterými by mohlo unikat teplo, jsou u sendvičových dřevostaveb prakticky vyloučené.

Léto

Kvalitní izolace chrání dřevostavbu i v létě před přehříváním. Nejvíce tepla prostupuje dovnitř okny, proto je vhodná nějaká forma stínění. Předokenní žaluzie, přesah střechy, nebo letní pergola vám pomohou regulovat nadměrné tepelné zisky. 

Pro klima v domě je podstatné orientace domu a oken ke světovým stranám. Naši projektanti vám pomohou s plánováním optimálního umístění vašeho domu na pozemku s přihlédnutím ke všem specifikům okolního prostředí. Specializujeme se na individuální dřevostavby, ve kterých je příjemně v každém ročním období!

individuální projekt ATRIUM
Stavba podle individuálního projektu